Soňa

Soňa, 16 let
Soňa si žila své šťastné dětství v obci Andijivka v Doněcké oblasti. Patří k ruskojazyčným obyvatelům této části Ukrajiny . Nikdy nepamatuje, že by byli ze strany ukrajinských obyvatel jakkoliv diskriminování, či potlačována jejich práva, nic takového nepamatují ani její rodiče , či známí.
Přes to všechno zažila to, že po soustavném ostřelování nedalekého Doněcku v roce 2014 proruskými separatisty podporovanými ruskými vojáky opustila se svými rodiči domov . Po dvou letech se vrátili zpět, ale život již nebyl takový jako dříve.
Několik dní před osudným 24. únorem 2022, kdy Rusové napadli zákeřně Ukrajinu se ozývala poblíže školy, kde v ten moment byla velmi silná střelba.
Celá škola byla okamžitě evakuována. Všichni žáci pak prožili nekonečné hodiny strachu ve sklepě školy, který se stal provizorním krytem. Smutná předzvěsť něčeho a daleko horšího , co teprve má příjít.
Dne 24. února se probudila do nového rána, poněkud dříve než obvykle. Vzbudila ji intenzivní střelba. Chtěla jít do školy, ale babička jí řekla, že nemůže, protože začala válka a napadli je Rusové.
Strach, absolutní bezmoc, slzy v očích, život ve sklepě, život převrácený na ruby. Přestala téct voda, nešel elektrický proud. Střelba neustávala, naopak sílila a k tomu se přidávaly i útoky na městečko ze vzduchu a přibývali mrtví.
Matka se dvěmi dětmi a jedním kufrem po několika dnech strachu o život odjeli do Dnipra, kde jsou dodnes.
Poznámka :
V Dnipru je v současné době největší koncentrace lidí z oblastí, kde probíhá fronta a z oblastí , které zabrali Rusové. Je jich tam kolem 350 000 a žijí mnohdy v podmínkách na pokraji humanitární katastrofy.
Právě proto jsme se rozhodli alespoň trochu pomoci finanční sbírkou dětem těchto uprchlíků, které mnohdy přišly nejen o střechu nad hlavou, ale mnohdy , a to je na tom nejsmutnější i o rodiče.
Ani v Dnipru však nejsou tito lidé v bezpečí. Jen já při své návštěvě jsem zažil v rozmezí 24 hodin celkem 4 nálety ruských raket a iránských dronů. V 8.ráno, o půlnoci, ve tři ráno a pak zase v 8 ráno.
Pár dní před mou návštěvou byl proveden útok na obytný dům, v jehož troskách zahynulo mnoho obyvatel, včetně dětí. A útoky na Dnipro neustávají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *