Skotsko

 

Skotský deník 26-28.7. 2022

Edinburgh 

Je to zvláštní pocit, navštívit po 34 letech město, kde jsem téměř po stejnou dobu žil. Za to můžou mé cesty klikaté, tentokráte ne světem, ale životem. 

Před mnoha lety ještě za tuhé totality jsem žil s Angličankou Ráchel. Během studií na vysoké škole si zamilovala město, ve kterém studovala-Edinburgh a rozhodla se v něm žít . Po studiích udělala to, co dělají mladí v České republice dnes běžně, odjela na pracovní pobyt do neznámé , exotické země – Československa. A po studiích udělala to, že se zamilovala do mne a já samozřejmě do ní taky. 

Mnohokráte jsme za ty dva roky, co jsme spolu žili mluvili o Edinburghu i o Skotsku. Stal se tak trochu ze mne Skot, teoretik i teoretik  Edinburghčan. 

Po příjezdu do tohoto města to bylo takové jiné, zvláštní, než na jiných cestách, pocit jako kdybych tu již někdy byl mne provázel po celý můj pobyt.

Šel jsem z nádraží do starého města, usedl v hospodě , objednal si k obědu haggis a pivo belhaven. Vůbec by mne ani nenapadlo dát si něco jiného. I po těch letech se mi ty pojmy vybavovaly. 

To podivné známé-neznámé mne provázelo po celou dobu. Mnohokrát při procházce tímto krásným městem . Do obvyklého zkoumání onoho neznámého, jiného, co dělám na cestách hrozně rád se i prolínaly představy , jaký by ten život byl, kdybych byl tady a ne tam. 

Samozřejmě, že jsem radši tam, protože mám skvělou manželku a syna, ale tomu zvláštnímu pocitu a otázkám, které tolik zaměstnávaly mou mysl jsem se nemohl vyhnout. Inu, před minulostí člověk neuteče. 

Abych nebyl příliš sentimentální. Edinburgh je moc hezké město . Má krásné historické jádro, parky, moře i divokou přírodu téměř v centru města. V ulicích skvělé pouliční umělce, dobrou gastromomii , pivo a samozřejmě whisky . Lidé mi zde připadají poněkud vřelejší, komunikativnejší, než v Anglii. V ulicích i hospodách hrají často na kytaru hudebníci, občas jsou slyšet dudy.  Má jak se říká onoho genia loci a stojí za to ho navštívit a den je málo, abychom to vše dokázali vstřebat. Je to tady takové trochu veselejší, připomíná mi to Irsko.https://youtu.be/P7cfN8db51g

Nebudu se rozepisovat o jednotlivostech, které jsem zde viděl, protože těch cestopisů je o tomto městě přehršel . Nebudu proto plagiátor. Ale rozhodně doporučuji se do tohoto krásného města , které ještě není tak zavalené turisty se za dvě hodiny z Prahy na křídlech aeroplánu přenést. 

PS: nesešli jsme se, ač jsme se původně domluvili, že půjdeme na pivo. Její máma je po operaci a musela u ní zůstat v Anglii.¨

V ulicích Edinburghu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *