Okružní jízda po Ischii + recept na králíka po Ischijsku

 

Okružní jízda po Ischii 5.5.2022

Protože naše kamarádka Martina je nejen takřka starousedlice , ale zároveň i spolumajitelkou cestovní kanceláře specializující se na organizování pobytů a nejrůznějších aktivit na tomto krásném ostrově ,pojala naši návštěvu s profesionalitou sobě vlastní. Již při skvělé večeři , při které se stůl v restauraci u pláže prohýbal mořskými specialitami, mezi kterými byly například plátky mečouna, tuňáka, sardinky i chobotnice, to vše protkáno slávkami a plátky citronu se můj zápisník i mozek plnily množstvím zajímavých informací o tomto ostrově.  

Druhý den jsme vyrazili autem s Martinou a její přítelem Mikim na okružní jízdu po ostrově , která čítá jen o něco málo více, než 30 kilometrů. Ostrov Ischia nepatří k velkým ostrovům. Z jednoho konce ostrova na druhý je to pouhých 12. kilometrů. Ač malý, tak je velmi rozmanitý a nabízí toho opravdu hodně. A je zde i velmi dobře vyřešena doprava, protože autobusy jezdí v krátkých intervalech po ostrově v obou směrech. 

Při naší okružní cestě jsme viděli například dům, kde se rekreoval Václav Havel, ale třeba i hotel ve kterém se seznámila Elitabeth Taylorová při natáčení filmu Kleopatra s Richardem Burtonem. 

Dostali jsme do ruky mapky do kterých nám naše milá průvodkyně zakreslila ta nejzajímavější místa na ostrově a mnoho a mnoho nám o nich vyprávěla. Postupně jsme se na těch místech zastavovali a vychutnávali si atmosféru tohoto pozoruhodného ostrova, tu pozorujíce rybáře prodávající ze svých lodí čerstvě ulovené ryby a mezi tím opravující poškozené sítě, onde jsme zase pozorovali, jak v jedné restauraci vyloupávají z dlouhých lusků boby.

Tento ostrov není tak poničen cestovním ruchem, jako je tomu u mnoha jiných středomořských destinací a tak jsme projížděli i cestami vinoucími se mezi políčky a vinicemi , lesy i malými malebnými vesnicemi.

K zajímavé zastávce patřila ta v  lázních Nitrodi . Nejsou to honosné, velké lázně v našem slova smyslu. Hlavní objekt je poměrně malá jednopatrová budova. Dokonale splývání s okolní přírodou .V šatnách se můžete převléci a pak se postavit pod jakoukoliv sprchu, ze které proudí na vaše tělo léčivá voda, obohacená o různé minerály. Některé pomáhají ženám při gynekologických onemocněních, jiné mají význam pro pohybové ústrojí. Stačí se pouze posadit na plastovou židličku a nohy si omývat od kolen dolů vlažnou vodou. Dochází tím k prokrvení dolních končetin. 

V prvním patře je velká terasa se spoustou lehátek a křesílek určených pro odpočinek turistů i pacientů, jakož i v patrech vyšších, kam se dá vyjít po cestách lemovaných různými aromatickými bylinami, které uvolňují příjemou vůni svých silnic .

Součástí léčebné terapie je i pitná kůra této minerální vody. K zakoupení je i léčebná kosmetika a pod areálem je i jedna sprcha, pod kterou se lze oddávat léčebného účinku zdarma.

Celý objekt těchto malých lázní je obklopen zalesněnými kopečky, je tam ticho, klid a čistý vzduch. Ideální místo pro odpočinek.A nad ním je i výborná restaurace A cantina di Nitrodi , kde jsme si dali k obědu na terase pohledem do vinice vynikajícího králíka, který je místní specialitou. Tím tajemstvím co odlišuje nám známou úpravu králíka od té zdejší je směs bylin , které dávají této úpravě nezaměnitelnou a veskrze lahodnou chuť. A bílé víno z místní produkce posunulo tento náš gastronomický zážitek ještě o patro výše. 

KRÁLÍK PO ISCHIJSKU

Potřebujeme:

  • 1 králíka
  • 500 g rajčat,
  • 200 ml bílého vína,
  • 50 ml olivového oleje,
  • 4 stroužky česneku,
  • feferonku,
  • bazalku, tymián, majoránku, rozmarýn
  • sůl, pepř

Na olivovém oleji orestujeme neloupané stroužky česneku. Vyndáme a opečeme králíka. Přilijeme víno, odpaříme, přidáme rajčátka, sůl, pepř, tymián, bazalku, rozmarýn, majoránku, nasekanou feferonku a dusíme 20 minut. Nakonec sundáme poklici a dopečeme v troubě doměkka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *