Evelina

Evelina
Ukrajina, Dnipro, 17. ledna 2023
V posledních měsících jsem začal krom popisu toho, co vidím , slyším a cítím na svých cestách po světě i psát o některých lidech, které jsem na cestách poznal a kteří mne zaujali .
Při mé cestě do ukrajinského Dnipra týkající se zajištění humanitární pomoci tzv. vnitřním uprchlíkům tomu nebylo jinak . Potkal jsem během své krátké cesty několik lidí s velice silnými osobními příběhy. Jednou z nich je Evelina.
V prosinci jí bylo teprve 18 let. Je z města Severodoněck, které bylo ruskými okupanty obsazeno a téměř zničeno. Již od dětství se věnovala sportu, konkrétně pětiboji. V letech 2018-2022 se třikrát za sebou probojovala mezi finalisty mistrovství Ukrajiny v tomto sportu. Ze 150 účastnic mezi 8 . Na šampionátech Ukrajiny se umístila 2x na třetím místě a jedinou na místě druhém.
Dne 24.2.2022 přišla tato nadějná 17 letá sportovkyně jako obvykle v 5 hodin ráno na trénink do bazénu. Přišel k ní i k ostatním sportovkyním trenér a povídá: ,, Dnes trénink nebude, rozvezu vás domů, začala válka. Volala mi to má dcera z Charkova.”
Rázem, úderem jednoho, jediného dne se obrátil nejen této mladé sportovkyni život zcela naruby. Když jela toho dne kolem 9 hodiny ranní na kole ke své babičce slyšela zřetelně ohlušující středu. Rusové obsazovali letiště. V prvních dnech strávila Evelina s rodinou ve sklepě. Celkem tam byli 3 dny a 3 noci.Po třech dnech se odvážili jít do svého bytu. 8.3. je probudil ohlušující výbuch. Sousední dům zasáhla ruská raketa.
Všichni obyvatelé ze zasažené oblasti byli evakuování na zimní stadion. Ani tam však nebyli zcela v bezpečí. Evelina tam nejen bydlela, ale i pomáhala jako dobrovolnice ostatním potřebným. Seděla zrovna na recepci, když při další sérii bombových a raketových výbuchů vedených proti civilnímu obyvatelstvu jedna raketa zasáhla stadion a jeden úlomek z rakety zasáhnul její nohu.
Evelina s rodinou se později odstěhovali z okupovaného území dál, do Dnipra, kde je největší koncentrace lidí s podobným osudem, jako je ten Evelinin.
Stále pomáhají ostatním a Evelina se dokonce opět probojovala na mistrovství Ukrajiny v pětiboji, které se bude konat ve dnech 9.2.-12.2. ve Lvově. Bude reprezentovat svůj, nyní okupovaný region. Chtěl jsem jet do Lvova Evelině fandit, ale nepojedu. Ze strategických důvodů ty závody budou bez diváků.
Budu tedy té mladé šampionce z celého srdce přát vítězství, stejně tak, jako i všemu ukrajinskému lidu. A také se snažit jim pomoci nejen organizováním sbírky pro děti vnitřních uprchlíků. Ti bezbranní lidé si naši pomoc zaslouží,
Může jít o obrázek 1 osobě a indoor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *