Cesta dál na sever 13-14.1.2022
Protože jsem si cestu do Finska spojil s pokusem spatřit polární záři, koupil jsem si jízdenku autobusem do Rovaniemi, vzdáleného více než 800 km od Helsinek. Cesta trvala 12 a půl hodiny.
Jel jsem nočním spojem a ráno jsem již byl v Laposku pokrytém sněhem a tmou. Ono v tomto období zde slunce vychází až 10.30 a v 14.30 zapadá. Sněhu zde bylo víc než dost .
V ulicích byly vidět čas od času hromady odhrnutého sněhu, protože tady se nesolí, ale odhrnuje. Bylo mi docela příjemnější se procházet po odhrnutých chodnících, nežli se brodit prosolenou břečkou známou z našich měst. Taková krásná Ladovská zima. Teploty také příjemné, kolem -7, což není tak strašné, když to srovnám s předpovědí z minulého týdne, kdy bylo o dvacet stupňů méně.
Město je čisté, upravené ale pro milovníky památek není. Ono bylo na sklonku 2.světové války téměř celé zničeno a vybudováno nově. Je to ale velmi dobrý výchozí bod pro ty, kteří chtějí poznat život a krajinu kolem polárního kruhu .
Město není žádným trpaslíkem. Má kolem 63 000 obyvatel a ani okolí není zcela neosídlené. Oni Finové docela rádi bydlí v lese a tak ještě mnoho kilometrů za městem jsou vidět v lesích lidská sídla. Někdy jsem viděl i samoty okolo kterých nebylo mnoho kilometrů nic jiného. Samozřejmě i tady ještě všude byla vánoční výzdoba, potkal jsem Santu Clause a i v restauraci mne číšnice vítala slovy : ,,Vítejte v městě Santa Clause. ´´
Protože dnes měla být i večer jasná obloha, rozhodl jsem se nic neponechat náhodě a v turistických informacích jsem si koupil výpravu za polární září. Myslím, že šlo o dobré rozhodnutí, které přispělo k tomu, že jsem ji skutečně spatřil, a to hned na 3 místech a občas jsem ji zahlédl i z okénka auta.
Řidič nás odvezl večer 55 kilometrů severozápadně od Rovaniemi, do míst, kde nebyl světelný smog. A tak jsem mohl pozorovat to nádherně tajemné divadlo na obloze, které se nedá k ničemu přirovnat.
Je to takové tajemné, mystické spojení mezi nebem a zemí. Vždyť i spouštěčem tohoto jevu je sluneční vítr a zemský magnetismus. U původních obyvatel Sámů je s tímto jevem pojednává i jedna pověra.Sámové totiž pokládali v minulosti polární záři za pochodně, kterými je osvětlen úzký most, po kterém přecházejí duše jejich předků do nebeské říše.