C2C

 

 

 

C2C – coast to coast 14.7.2022

 

Dnes šlo převážně o městskou turistiku. Vzhlednými i nevzhlednými předměstími jsem se přibližoval k městu Newcastle ,míjel místa s názvem New York a Washington. 

Vzduch byl často prosycen vůní květů komulí davidových, které můžeme vidět v Británii na nejrůznějších místech ve volné přírodě a ne jen na zahradách jako u nás. 

Cesta vedla převážně podél řeky Tyne, od její ústí do Severního moře.  Ještě v místech podél delty mne zaujalo velké množství laviček věnovaných někomu na památku. Ty lavičky se štítky s nápisem komu je věnována jsem neviděl poprvé. Poprvé jsem je spatřil v Central parku v New Yorku a poté na mnoha místech ve Velké Británii. Zde ale bylo něco navíc. Na většině laviček byly vázy a v nich umělé i živé květy a na některých i fotografie zemřelých. 

Čím více jsem se blížil k městu Newcastle před mými zraky byly čím dále více vidět pozoruhodné mosty přes řeku Tyne, které patří k mnoha turistickým zajímavostem a dominantám.

Jako první jsem obdivoval pozoruhodný most pro pěší a cyklisty s názvem Milénium bridge.  Pozoruhodný je nejen svým neotřelým  vzhledem, ale i svou konstrukcí. 

Tato stavba,  v sobě spojuje prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem, díky kterému pod ním mohou po řece  Tyne proplouvat lodě.Oblouk je osazen válcovými čepy a právě proto  se může celý most otáčet – na betonových opěrách přistavěnými k nábřeží. Naklápěcí mechanismus je opatřen hydraulickými čerpadly.

  

Na protějším břehu se vypíná další pozoruhodná stavba koncertní haly. Gateshead se jmenuje město na onom protilehlém břehu. Ta hala je považována za jednu z nejvýznamnějších staveb moderní architektury v Evropě. 

Koncertní budova Sage Gateshead se stala součástí komplexu Gateshead Quays, který zahrnuje rovněž Baltic Center of Contemporary Art (což je významné centrum moderního umění, vzniklé přestavbou starých mlýnů) a most Millenium Bridge, spojující Gateshead a Newcastle.Velký důraz byl kladen na perfektní akustiku, což platí především pro hlavní sál Sage One, inspirovaný budovou Musikverein ve Vídni. Uvnitř se nacházejí speciální mobilní stropní panely, jimiž lze prostor upravovat dle typu produkce, stejně jako závěsy na stěnách, tvořených žebrovou dřevěnou konstrukcí.

 

V souvislosti s halou, je také zajímavé to, že architektovi, který tento objekt navrhl se líbí design osobních automobilů Tatra a jeden i vlastní a je též autorem městského mobiliáře v Praze. 

V závěru dne jsem si ještě prohlédl centrum města Newcastle, které se mi moc líbilo. Je to tak trochu jiná Anglie, kterou jsem viděl dosud. Převážná část centra totiž pochází z 30 let 19 století a byla postavena v neoklasicistním stylu a vzhledem k tomu, že v nedávné dob došlo k rekonstrukci budov, tak tato doslova září. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *